Philadelphia Summer Competition

Basic 4 Program

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Alison Clawson, IceWorks SC121123/1 
2.Lauren Clawson, IceWorks SC212215/2 
3.Logan Wagner, IceWorks SC644353/4 
4.Kalyn Taylor, IceWorks SC395743/5TOM 12
5.Joss Hay, IceWorks SC583583/5TOM 13
6.Travis Li, IceWorks SC439693/6 
7.Leah White, Igloo at Mt Laurel LTS776934/7 
8.Shaked Seller, Aspen Ice958473/7TOM 16
9.Adella Johnson867863/7TOM 19
 Olivia Friedberg, Ice Works      Withdrawn

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeJill MuellerMontclair NJ
Assistant Referee  
AccountantAndi ShorinAmbler PA
Judge 1Andrea IsaacsonHavertown PA
Judge 2Marilyn DaySmymia DE
Judge 3Thomasa PalladinoLoudenville NY
Judge 4Margret RundeGlenn Mills PA
Judge 5Shirley TaylorSouthborough MA
Substitute  

Last Updated: Tue, Aug 01, 2017, 09:20AM (Competition local time)

Philadelphia Summer Competition: Basic 5 Program

Philadelphia Summer Competition

Basic 5 Program

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Ava Donato, Ice Line Quad Rinks111115/1 
2.Olivia Patterson, IceWorks SC323223/2 
3.Claire McKenna, IceWorks SC232335/3 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeJill MuellerMontclair NJ
Assistant Referee  
AccountantJoanne NippleLebanon PA
Judge 1Andrea IsaacsonHavertown PA
Judge 2Marilyn DaySmymia DE
Judge 3Thomasa PalladinoLoudenville NY
Judge 4Margret RundeGlenn Mills PA
Judge 5Shirley TaylorSouthborough MA
Substitute  

Last Updated: Tue, Aug 01, 2017, 09:26AM (Competition local time)

Philadelphia Summer Competition: Basic 6 Program

Philadelphia Summer Competition

Basic 6 Program

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Ava DiGiuseppe, IceWorks Aston211213/1 
2.Liam Newberry, Richmond FSC122125/2 
3.Bridget Miller, Flyers Skate Zone333335/3 
 Courtney Richardson      Withdrawn

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeJill MuellerMontclair NJ
Assistant Referee  
AccountantAndy PlaskyCheltenham PA
Judge 1Andrea IsaacsonHavertown PA
Judge 2Marilyn DaySmymia DE
Judge 3Thomasa PalladinoLoudenville NY
Judge 4Margret RundeGlenn Mills PA
Judge 5Shirley TaylorSouthborough MA
Substitute  

Last Updated: Tue, Aug 01, 2017, 09:34AM (Competition local time)

Philadelphia Summer Competition: Free Skate 1 Program

Philadelphia Summer Competition

Free Skate 1 Program

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Megan Arnold, IceWorks SC111115/1 
2.Alexandra Crimy, Frederick FSC332424/3 
3.Annabella Bothwell, IceWorks SC424233/3 
4.Gianna Amalfitano, Ice Works SC543643/4 
5.Brianna Mullin, IceWorks SC255384/5 
6.Mark Crimy, Frederick FSC766564/6 
7.Kathryn Goodfellow, Igloo at Mt Laurel LTS677854/7 
8.Alessandra Caballero, Hollydell FSC888775/8 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereePatricia LynchGlen Ridge NJ
Assistant Referee  
AccountantAndi ShorinAmbler PA
Judge 1Elizabeth GroutChester Springs PA
Judge 2Deborah LibrandiHarrisburg PA
Judge 3Joan LiottaWayne NJ
Judge 4Nancy Marron-AstiElkon MD
Judge 5Dianne NicholsNewark NJ
Substitute  

Last Updated: Tue, Aug 01, 2017, 10:20AM (Competition local time)

Philadelphia Summer Competition: Free Skate 2 Program

Philadelphia Summer Competition

Free Skate 2 Program

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Chloe Fenton, SC Of Southern NJ112114/1 
2.Lucy Leigh DiPierro, SC Of Southern NJ231224/2 
3.Cole Pappler, Igloo at Mt Laurel LTS324343/3 
4.Valentina Diana, SC Of Southern NJ443435/4 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereePatricia LynchGlen Ridge NJ
Assistant Referee  
AccountantJoanne NippleLebanon PA
Judge 1Elizabeth GroutChester Springs PA
Judge 2Deborah LibrandiHarrisburg PA
Judge 3Joan LiottaWayne NJ
Judge 4Nancy Marron-AstiElkon MD
Judge 5Dianne NicholsNewark NJ
Substitute  

Last Updated: Tue, Aug 01, 2017, 10:30AM (Competition local time)

Philadelphia Summer Competition: Free Skate 4 Program

Philadelphia Summer Competition

Free Skate 4 Program

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Dessie Hoewing-Moxley131114/1 
2.Sydney Zipp, Jersey Coast FSC212225/2 
3.Claire Qin, Center Ice Of Oaks FSC323335/3 
4.Madeline Davis, SC Of Southern NJ444445/4 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereePatricia LynchGlen Ridge NJ
Assistant Referee  
AccountantKatherine ImperatoreRiver Vale NJ
Judge 1Elizabeth GroutChester Springs PA
Judge 2Deborah LibrandiHarrisburg PA
Judge 3Joan LiottaWayne NJ
Judge 4Nancy Marron-AstiElkon MD
Judge 5Dianne NicholsNewark NJ
Substitute  

Last Updated: Tue, Aug 01, 2017, 10:48AM (Competition local time)

Philadelphia Summer Competition: No Test Compulsory Moves

Philadelphia Summer Competition

No Test Compulsory Moves

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Dominika Dal, The SC of New York111115/1 
2.Annabelle McKenzie, SC of Central New York232423/2 
3.Eloise Herzfeld, SC of Northern VA323335/3 
4.Walker Morris, SC Of Southern NJ444245/4 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereePatricia LynchGlen Ridge NJ
Assistant Referee  
AccountantAndi ShorinAmbler PA
Judge 1Patricia LynchGlen Ridge NJ
Judge 2Dianne NicholsNewark NJ
Judge 3Thomasa PalladinoLoudenville NY
Judge 4Margret RundeGlenn Mills PA
Judge 5Shirley TaylorSouthborough MA
Substitute  

Last Updated: Tue, Aug 01, 2017, 08:19AM (Competition local time)

Philadelphia Summer Competition: Pre Free Skate

Philadelphia Summer Competition

Pre Free Skate

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Anna Lennon, Carolinas FSC121324/2 
2.Gillian Cook, SC of Northern VA313213/2TOM 4
3.Xingxuan He, IceWorks SC252133/2TOM 5
4.Killian Wortman, Pond FSC (DE)434544/4 
5.Mia Grace, Hollydell FSC545455/5 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereePatricia LynchGlen Ridge NJ
Assistant Referee  
AccountantKatherine ImperatoreRiver Vale NJ
Judge 1Elizabeth GroutChester Springs PA
Judge 2Deborah LibrandiHarrisburg PA
Judge 3Joan LiottaWayne NJ
Judge 4Nancy Marron-AstiElkon MD
Judge 5Dianne NicholsNewark NJ
Substitute  

Last Updated: Tue, Aug 01, 2017, 09:54AM (Competition local time)

Philadelphia Summer Competition: Pre-Preliminary Compulsory Moves

Philadelphia Summer Competition

Pre-Preliminary Compulsory Moves

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Camille Hutchinson, DuPage FSC111115/1 
2.Paige Grover, Center Ice Of Oaks FSC222244/2 
3.Lucia Raggazino, Center Ice Of Oaks FSC333325/3 
4.Evelyn Chandler, Washington FSC544434/4 
5.Vinnie DiNatale, IceWorks SC455555/5 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeCheryl WoodLong Neck DE
Assistant Referee  
AccountantJoanne NippleLebanon PA
Judge 1Andrea IsaacsonHavertown PA
Judge 2Marilyn DaySmymia DE
Judge 3Elizabeth GroutChester Springs PA
Judge 4Olga UllmannStafford VA
Judge 5Karen FarinellaWynnewood PA
Substitute  

Last Updated: Tue, Aug 01, 2017, 08:39AM (Competition local time)