Philadelphia Summer Competition

Adult Beginner Compulsory Moves

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Tabetha White, IceWorks SC111115/1 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereePatricia LynchGlen Ridge NJ
Assistant Referee  
AccountantAndi ShorinAmbler PA
Judge 1Thomasa PalladinoLoudenville NY
Judge 2Shirley TaylorSouthborough MA
Judge 3Jill MuellerMontclair NJ
Judge 4Joan LiottaWayne NJ
Judge 5Olga UllmannStafford VA
Substitute  

Last Updated: Mon, Jul 31, 2017, 05:28PM (Competition local time)

Philadelphia Summer Competition: Adult Men Bronze Free Skate

Philadelphia Summer Competition

Adult Men Bronze Free Skate

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Pouria Javaheri, SC of Northern VA111115/1 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereePatricia LynchGlen Ridge NJ
Assistant Referee  
AccountantAndy PlaskyCheltenham PA
Judge 1Beth Cherry-BrownCoopersburg PA
Judge 2Margret RundeGlenn Mills PA
Judge 3Shirley TaylorSouthborough MA
Judge 4Olga UllmannStafford VA
Judge 5Patricia LynchGlen Ridge NJ
Substitute  

Last Updated: Mon, Jul 31, 2017, 05:21PM (Competition local time)

Philadelphia Summer Competition: Adult Pre-Bronze Free Skate

Philadelphia Summer Competition

Adult Pre-Bronze Free Skate

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Jane Shelton, SC Of Southern NJ111115/1 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereePatricia LynchGlen Ridge NJ
Assistant Referee  
AccountantAndi ShorinAmbler PA
Judge 1Beth Cherry-BrownCoopersburg PA
Judge 2Margret RundeGlenn Mills PA
Judge 3Shirley TaylorSouthborough MA
Judge 4Olga UllmannStafford VA
Judge 5Patricia LynchGlen Ridge NJ
Substitute  

Last Updated: Mon, Jul 31, 2017, 05:20PM (Competition local time)

Philadelphia Summer Competition: Basic Light Enter SC - Pre FS - FS 6

Philadelphia Summer Competition

Basic Light Enter SC - Pre FS - FS 6

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Mia Grace, Hollydell FSC121114/1 
2.Brianna Mullin, IceWorks SC212225/2 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeCheryl WoodLong Neck DE
Assistant Referee  
AccountantKatherine ImperatoreRiver Vale NJ
Judge 1Jill MuellerMontclair NJ
Judge 2Dianne NicholsNewark NJ
Judge 3Thomasa PalladinoLoudenville NY
Judge 4Margret RundeGlenn Mills PA
Judge 5Shirley TaylorSouthborough MA
Substitute  

Last Updated: Mon, Jul 31, 2017, 02:41PM (Competition local time)

Philadelphia Summer Competition: Basic Light Enter Showcase Basic 1 - 6

Philadelphia Summer Competition

Basic Light Enter Showcase Basic 1 - 6

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Liam Newberry, Richmond FSC111115/1 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeCheryl WoodLong Neck DE
Assistant Referee  
AccountantAndy PlaskyCheltenham PA
Judge 1Jill MuellerMontclair NJ
Judge 2Dianne NicholsNewark NJ
Judge 3Thomasa PalladinoLoudenville NY
Judge 4Margret RundeGlenn Mills PA
Judge 5Shirley TaylorSouthborough MA
Substitute  

Last Updated: Mon, Jul 31, 2017, 02:21PM (Competition local time)

Philadelphia Summer Competition: High Beginner Light Entertainment Showcase

Philadelphia Summer Competition

High Beginner Light Entertainment Showcase

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Maytal Zasler, Richmond FSC111115/1 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereePatricia LynchGlen Ridge NJ
Assistant Referee  
AccountantAndi ShorinAmbler PA
Judge 1Olga UllmannStafford VA
Judge 2Karen FarinellaWynnewood PA
Judge 3Beth Cherry-BrownCoopersburg PA
Judge 4Marilyn DaySmymia DE
Judge 5Andrea IsaacsonHavertown PA
Substitute  

Last Updated: Mon, Jul 31, 2017, 02:54PM (Competition local time)

Philadelphia Summer Competition: Intermediate Test Track

Philadelphia Summer Competition

Intermediate Test Track

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Ellen Feng, Center Ice Of Oaks FSC111115/1 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeCheryl WoodLong Neck DE
Assistant Referee  
AccountantKatherine ImperatoreRiver Vale NJ
Judge 1Andrea IsaacsonHavertown PA
Judge 2Joan LiottaWayne NJ
Judge 3Nancy Marron-AstiElkon MD
Judge 4Dianne NicholsNewark NJ
Judge 5Thomasa PalladinoLoudenville NY
Substitute  

Last Updated: Mon, Jul 31, 2017, 04:37PM (Competition local time)

Philadelphia Summer Competition: Juvenile Boys Test Track

Philadelphia Summer Competition

Juvenile Boys Test Track

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Jacob Levy, DuPage FSC111115/1 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeCheryl WoodLong Neck DE
Assistant Referee  
AccountantAndy PlaskyCheltenham PA
Judge 1Andrea IsaacsonHavertown PA
Judge 2Joan LiottaWayne NJ
Judge 3Nancy Marron-AstiElkon MD
Judge 4Dianne NicholsNewark NJ
Judge 5Thomasa PalladinoLoudenville NY
Substitute  

Last Updated: Mon, Jul 31, 2017, 04:35PM (Competition local time)

Philadelphia Summer Competition: Juvenile Girls Test Track

Philadelphia Summer Competition

Juvenile Girls Test Track

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Alexa Newhouse, SC of Brewster111115/1 
2.Anna Grace Jones, IceWorks SC222225/2 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeCheryl WoodLong Neck DE
Assistant Referee  
AccountantJoanne NippleLebanon PA
Judge 1Andrea IsaacsonHavertown PA
Judge 2Joan LiottaWayne NJ
Judge 3Nancy Marron-AstiElkon MD
Judge 4Dianne NicholsNewark NJ
Judge 5Thomasa PalladinoLoudenville NY
Substitute  

Last Updated: Mon, Jul 31, 2017, 04:34PM (Competition local time)

Philadelphia Summer Competition: No Test Boys Free Skate

Philadelphia Summer Competition

No Test Boys Free Skate

Standings during the Free Skating

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Walker Morris, SC Of Southern NJ111 1/ 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeJill MuellerMontclair NJ
Assistant Referee  
AccountantJoanne NippleLebanon PA
Judge 1Joan LiottaWayne NJ
Judge 2Shirley TaylorSouthborough MA
Judge 3Thomasa PalladinoLoudenville NY
Judge 4Elizabeth GroutChester Springs PA
Judge 5Karen FarinellaWynnewood PA
Substitute  

Last Updated: Mon, Jul 31, 2017, 11:46AM (Competition local time)

Philadelphia Summer Competition: No Test Dramatic Entertainment

Philadelphia Summer Competition

No Test Dramatic Entertainment

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Madison Taylor, IceWorks SC111115/1 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeJane RenoDoylestown PA
Assistant Referee  
AccountantAndi ShorinAmbler PA
Judge 1Beth Cherry-BrownCoopersburg PA
Judge 2Marilyn DaySmymia DE
Judge 3Andrea IsaacsonHavertown PA
Judge 4Jill MuellerMontclair NJ
Judge 5Nancy Marron-AstiElkon MD
Substitute  

Last Updated: Mon, Jul 31, 2017, 02:11PM (Competition local time)

Philadelphia Summer Competition: No Test Girls Free Skate - Group A

Philadelphia Summer Competition

No Test Girls Free Skate - Group A

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Annabelle McKenzie, SC of Central NY111214/1 
2.Dominika Dal, The Skating Club of NY222134/2 
3.Paige Parlapiano, North Jersey FSC333524/3 
4.llison Alfaro, The Skating Club of NY747343/4 
5.Lyla Winata, Indiv Member of USFS564753/5TO 27
6.Andrea Hoang, Indiv Member of USFS455873/5TO 29
7.Adelyn Hoo, North Jersey FSC686464/6 
8.Avelina Zender, SC of Northern VA9786103/8 
9.Dakota Edwards, Washington FSC899995/9 
10.Brenna Knox, IceWorks SC1010101085/10 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereePatricia LynchGlen Ridge NJ
Assistant Referee  
AccountantJoanne NippleLebanon PA
Judge 1Joan LiottaWayne NJ
Judge 2Shirley TaylorSouthborough MA
Judge 3Thomasa PalladinoLoudenville NY
Judge 4Andrea IsaacsonHavertown PA
Judge 5Karen FarinellaWynnewood PA
Substitute  

Last Updated: Mon, Jul 31, 2017, 10:01AM (Competition local time)

Philadelphia Summer Competition: No Test Girls Free Skate - Group B

Philadelphia Summer Competition

No Test Girls Free Skate - Group B

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Giulia Varallo, IceWorks SC111124/1 
2.Abby Moran, IceWorks SC724233/3TOM 7
3.Emily Kleyner, Carolinas FSC332543/3TOM 8
4.Audrey Steinbach, North Jersey FSC447314/4 
5.Gabriella Baldwin, IceWorks SC553863/5 
6.Ava MacCormack, Center Ice Of Oaks FSC686654/6 
7.Peyton Hansen, Richmond FSC295774/7 
8.Isabella Travis, Univ of Delaware FSC879484/8 
9.Lydia Rotkis, Washington FSC91081093/9 
10.Eloise Herzfeld, SC of Northern VA106109105/10 
 Corinne de Nigris, Rye FSC      Withdrawn

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereePatricia LynchGlen Ridge NJ
Assistant Referee  
AccountantAndy PlaskyCheltenham PA
Judge 1Joan LiottaWayne NJ
Judge 2Shirley TaylorSouthborough MA
Judge 3Thomasa PalladinoLoudenville NY
Judge 4Andrea IsaacsonHavertown PA
Judge 5Karen FarinellaWynnewood PA
Substitute  

Last Updated: Mon, Jul 31, 2017, 10:38AM (Competition local time)

Philadelphia Summer Competition: No Test Girls Free Skate - Group C

Philadelphia Summer Competition

No Test Girls Free Skate - Group C

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Kana Puttkammer, Washington FSC112213/1 
2.ava Patel, IceWorks SC721143/2 
3.Micayla Pang, Washington FSC444325/4 
4.Charlotte Brecker, IceWorks SC553433/4 
5.Jill Baker, North Jersey FSC266553/5 
6.Lala Wu, SC of Brewster575673/6 
7.Natalie Lennon, Carolinas FSC339793/7 
8.Rylie Morris, SC Of Southern NJ8106884/8 
9.Kirsten Cairns, IceWorks SC1088963/8 
10.Hannah Ziegler, Diamond City FSC991010105/10 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeJill MuellerMontclair NJ
Assistant Referee  
AccountantKatherine ImperatoreRiver Vale NJ
Judge 1Joan LiottaWayne NJ
Judge 2Shirley TaylorSouthborough MA
Judge 3Thomasa PalladinoLoudenville NY
Judge 4Andrea IsaacsonHavertown PA
Judge 5Karen FarinellaWynnewood PA
Substitute  

Last Updated: Mon, Jul 31, 2017, 11:14AM (Competition local time)

Philadelphia Summer Competition: No Test Girls Free Skate - Group D

Philadelphia Summer Competition

No Test Girls Free Skate - Group D

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Olivia Martinez, Washington FSC114114/1 
2.Paige Grover, Center Ice Of Oaks FSC235223/2 
3.Isabella Griffetts, Center Ice Of Oaks FSC522353/3 
4.Taylor Browning, Richmond FSC371444/4 
5.Olivia Hansen, Richmond FSC753633/5 
6.Courtney Trach, Richmond FSC689563/6 
7.Evelyn Chandler, Washington FSC496793/7TOM 17
8.Noelia Rane, IceWorks SC867873/7TOM 20
9.Madison Taylor, IceWorks SC948983/8 
10.Abigail Toledo, IceWorks SC10101010105/10 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeJill MuellerMontclair NJ
Assistant Referee  
AccountantAndi ShorinAmbler PA
Judge 1Joan LiottaWayne NJ
Judge 2Shirley TaylorSouthborough MA
Judge 3Thomasa PalladinoLoudenville NY
Judge 4Andrea IsaacsonHavertown PA
Judge 5Karen FarinellaWynnewood PA
Substitute  

Last Updated: Mon, Jul 31, 2017, 11:43AM (Competition local time)

Philadelphia Summer Competition: Open Juvenile Girls FS

Philadelphia Summer Competition

Open Juvenile Girls FS

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Neha Gogate, Indiv Member of USFS221113/1 
2.Rayne Pucci, Diamond City FSC313223/2 
3.Alina Fernandez, DuPage FSC132335/3 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeJane RenoDoylestown PA
Assistant Referee  
AccountantAndy PlaskyCheltenham PA
Judge 1Andrea IsaacsonHavertown PA
Judge 2Joan LiottaWayne NJ
Judge 3Karen FarinellaWynnewood PA
Judge 4Thomasa PalladinoLoudenville NY
Judge 5Shirley TaylorSouthborough MA
Substitute  

Last Updated: Mon, Jul 31, 2017, 01:33PM (Competition local time)

Philadelphia Summer Competition: Pre-Juvenile Dramatic Entertinment Showecase

Philadelphia Summer Competition

Pre-Juvenile Dramatic Entertinment Showecase

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Erin Moffett111115/1 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeJane RenoDoylestown PA
Assistant Referee  
AccountantKatherine ImperatoreRiver Vale NJ
Judge 1Beth Cherry-BrownCoopersburg PA
Judge 2Marilyn DaySmymia DE
Judge 3Andrea IsaacsonHavertown PA
Judge 4Joan LiottaWayne NJ
Judge 5Nancy Marron-AstiElkon MD
Substitute  

Last Updated: Mon, Jul 31, 2017, 02:11PM (Competition local time)

Philadelphia Summer Competition: Pre-Juvenile Test Track

Philadelphia Summer Competition

Pre-Juvenile Test Track

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Chloe Seo, SC Of Southern NJ111115/1 
2.Jordan Eckert, IceWorks SC222225/2 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeCheryl WoodLong Neck DE
Assistant Referee  
AccountantAndi ShorinAmbler PA
Judge 1Andrea IsaacsonHavertown PA
Judge 2Joan LiottaWayne NJ
Judge 3Nancy Marron-AstiElkon MD
Judge 4Dianne NicholsNewark NJ
Judge 5Thomasa PalladinoLoudenville NY
Substitute  

Last Updated: Mon, Jul 31, 2017, 04:25PM (Competition local time)

Philadelphia Summer Competition: Preliminary Boys FS

Philadelphia Summer Competition

Preliminary Boys FS

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.John Liu, Washington FSC111115/1 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeJill MuellerMontclair NJ
Assistant Referee  
AccountantJoanne NippleLebanon PA
Judge 1Olga UllmannStafford VA
Judge 2Beth Cherry-BrownCoopersburg PA
Judge 3Margret RundeGlenn Mills PA
Judge 4Nancy Marron-AstiElkon MD
Judge 5Dianne NicholsNewark NJ
Substitute  

Last Updated: Mon, Jul 31, 2017, 01:11PM (Competition local time)

Philadelphia Summer Competition: Preliminary Boys Test Track

Philadelphia Summer Competition

Preliminary Boys Test Track

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Patrick Li, IceWorks SC111115/1 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeJane RenoDoylestown PA
Assistant Referee  
AccountantKatherine ImperatoreRiver Vale NJ
Judge 1Shirley TaylorSouthborough MA
Judge 2Olga UllmannStafford VA
Judge 3Karen FarinellaWynnewood PA
Judge 4Beth Cherry-BrownCoopersburg PA
Judge 5Marilyn DaySmymia DE
Substitute  

Last Updated: Mon, Jul 31, 2017, 04:07PM (Competition local time)

Philadelphia Summer Competition: Preliminary Dramatic Entertainment

Philadelphia Summer Competition

Preliminary Dramatic Entertainment

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Allison Flam, IceWorks SC111115/1 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeJane RenoDoylestown PA
Assistant Referee  
AccountantJoanne NippleLebanon PA
Judge 1Beth Cherry-BrownCoopersburg PA
Judge 2Marilyn DaySmymia DE
Judge 3Andrea IsaacsonHavertown PA
Judge 4Jill MuellerMontclair NJ
Judge 5Nancy Marron-AstiElkon MD
Substitute  

Last Updated: Mon, Jul 31, 2017, 02:14PM (Competition local time)

Philadelphia Summer Competition: Preliminary Girls FS - Group A

Philadelphia Summer Competition

Preliminary Girls FS - Group A

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Elena Mills, Frederick FSC221215/2 
2.Nicole Skripnikov, Washington FSC114423/2 
3.Leah Raab, Richmond FSC352153/3 
4.Molly DiPierro, SC Of Southern NJ435344/4 
5.Emily Renzi, SC Of Southern NJ543533/4 
 Caitlin Buford, Rye FSC      Withdrawn
 Veronica Carhart, The Skating Club of NY      Withdrawn
 Valerie Kudryavtsev, Knickerbocker FSC      Withdrawn

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeJane RenoDoylestown PA
Assistant Referee  
AccountantJoanne NippleLebanon PA
Judge 1Beth Cherry-BrownCoopersburg PA
Judge 2Marilyn DaySmymia DE
Judge 3Nancy Marron-AstiElkon MD
Judge 4Dianne NicholsNewark NJ
Judge 5Margret RundeGlenn Mills PA
Substitute  

Last Updated: Mon, Jul 31, 2017, 11:51AM (Competition local time)

Philadelphia Summer Competition: Preliminary Girls FS - Group B

Philadelphia Summer Competition

Preliminary Girls FS - Group B

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Amy Lee, Philadelphia SC & HS111124/1 
2.Bethany Zheng, Washington FSC332213/2 
3.Eileen Weisiger, SC of Northern VA243334/3 
4.Elizabeth Mai Farland, Washington FSC456454/5*** TIE ***
4.Lynn Naddy, SCNV564544/5*** TIE ***
6.Sydney Browning, Richmond FSC625665/6 
7.Elyssa Jung, IceWorks SC777883/7 
8.Chloe Dybwad, Washington FSC888775/8 
 Giavanna Randich, Penguin FSC      Withdrawn

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereePatricia LynchGlen Ridge NJ
Assistant Referee  
AccountantAndy PlaskyCheltenham PA
Judge 1Beth Cherry-BrownCoopersburg PA
Judge 2Marilyn DaySmymia DE
Judge 3Nancy Marron-AstiElkon MD
Judge 4Dianne NicholsNewark NJ
Judge 5Margret RundeGlenn Mills PA
Substitute  

Last Updated: Mon, Jul 31, 2017, 12:48PM (Competition local time)

Philadelphia Summer Competition: Preliminary Girls FS - Group C

Philadelphia Summer Competition

Preliminary Girls FS - Group C

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Carrie Sappington, IceWorks SC212113/1 
2.Molly Gasiorowski, IceWorks SC127253/2 
3.Sydney Meyer, Penguin FSC333325/3 
4.Maggie Conly Farnham, Philadelphia SC & HS446533/4 
5.Summer Novak, Richmond FSC571643/5TOM 10
6.Paige Mullen, IceWorks SC654463/5TOM 13
7.Maia Zasler, Richmond FSC768774/7 
8.Olha Metenko, Colonial SC of PA885885/8 
9.Kylie Edington, SC of Northern VA999995/9 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeJill MuellerMontclair NJ
Assistant Referee  
AccountantKatherine ImperatoreRiver Vale NJ
Judge 1Olga UllmannStafford VA
Judge 2Beth Cherry-BrownCoopersburg PA
Judge 3Margret RundeGlenn Mills PA
Judge 4Nancy Marron-AstiElkon MD
Judge 5Dianne NicholsNewark NJ
Substitute  

Last Updated: Mon, Jul 31, 2017, 12:53PM (Competition local time)

Philadelphia Summer Competition: Preliminary Girls Test Track

Philadelphia Summer Competition

Preliminary Girls Test Track

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Allison Flam, IceWorks SC321214/2TOM 6
2.Lucia Raggazino, Center Ice Of Oaks FSC232124/2TOM 7
3.Christina Smith, IceWorks SC113543/3 
4.Victoria Lingo545333/4 
5.Eliza Leddy, SC of Brewster754454/5 
6.Jillian Wright, IceWorks SC488663/6 
7.Isabelle Li, IceWorks SC669783/7TOM 19
8.Ridgeley Carman, SC Of Southern NJ876973/7TOM 20
9.Catherine Ziegler, Diamond City FSC997895/9 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeJane RenoDoylestown PA
Assistant Referee  
AccountantAndy PlaskyCheltenham PA
Judge 1Shirley TaylorSouthborough MA
Judge 2Olga UllmannStafford VA
Judge 3Karen FarinellaWynnewood PA
Judge 4Beth Cherry-BrownCoopersburg PA
Judge 5Marilyn DaySmymia DE
Substitute  

Last Updated: Mon, Jul 31, 2017, 04:00PM (Competition local time)

Philadelphia Summer Competition: Pre-Preliminary Boys FS

Philadelphia Summer Competition

Pre-Preliminary Boys FS

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Jacob Smith, IceWorks SC112114/1 
2.Dayton Chontos, Colonial FSC341433/3TO 15
3.Vinnie DiNatale, IceWorks SC463223/3TO 17
4.Joshua Epps, IceWorks SC554343/4 
5.Enbo Yao, Penguin FSC225555/5 
6.Joey Zhu, IceWorks SC636665/6 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeJill MuellerMontclair NJ
Assistant Referee  
AccountantAndi ShorinAmbler PA
Judge 1Olga UllmannStafford VA
Judge 2Beth Cherry-BrownCoopersburg PA
Judge 3Margret RundeGlenn Mills PA
Judge 4Nancy Marron-AstiElkon MD
Judge 5Dianne NicholsNewark NJ
Substitute  

Last Updated: Mon, Jul 31, 2017, 01:09PM (Competition local time)

Philadelphia Summer Competition: Pre-Preliminary Girls FS - Group A

Philadelphia Summer Competition

Pre-Preliminary Girls FS - Group A

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Leah Raab, Richmond FSC141213/1 
2.Delaide Baldus, FSC of Southern MD512133/2 
3.Amelia Chikilevsky, Ice House Of NJ FSC334324/3 
4.Gemma Chang, The Skating Club of NY465443/4 
5.Eva Litovsky, Aviator FSC923563/5TOM 10
6.Emma Liu, Individual Member of ...256653/5TOM 12
7.Emerson Chontos, Colonial FSC779873/7 
8.Lexi Zabroski, Blue Ridge FSC887984/8 
9.Peyton Hansen, Richmond FSC698793/8 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeJane RenoDoylestown PA
Assistant Referee  
AccountantJoanne NippleLebanon PA
Judge 1Beth Cherry-BrownCoopersburg PA
Judge 2Marilyn DaySmymia DE
Judge 3Nancy Marron-AstiElkon MD
Judge 4Dianne NicholsNewark NJ
Judge 5Margret RundeGlenn Mills PA
Substitute  

Last Updated: Mon, Jul 31, 2017, 09:36AM (Competition local time)

Philadelphia Summer Competition: Pre-Preliminary Girls FS - Group B

Philadelphia Summer Competition

Pre-Preliminary Girls FS - Group B

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Elizabeth Abbasi, SC of Northern VA137314/3 
2.Sophie Green, Philadelphia SC & HS415133/3 
3.Sydney Browning, Richmond FSC361444/4 
4.Natalie Meo, Central Pennsylvania FSC746223/4 
5.Ashlynn Miller, Carolinas FSC253574/5 
6.Katherine Hoang, Indiv Member of USFS524693/5 
7.Caroline Lenderman, IceWorks SC672753/6 
8.Eleanor Choe, SC of Northern VA888964/8 
9.Eleanor Hao, Philadelphia SC & HS999885/9 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeJane RenoDoylestown PA
Assistant Referee  
AccountantAndy PlaskyCheltenham PA
Judge 1Beth Cherry-BrownCoopersburg PA
Judge 2Marilyn DaySmymia DE
Judge 3Nancy Marron-AstiElkon MD
Judge 4Dianne NicholsNewark NJ
Judge 5Margret RundeGlenn Mills PA
Substitute  

Last Updated: Mon, Jul 31, 2017, 10:10AM (Competition local time)

Philadelphia Summer Competition: Pre-Preliminary Girls FS - Group C

Philadelphia Summer Competition

Pre-Preliminary Girls FS - Group C

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Auben Ball, Washington FSC321124/2 
2.Ingrid Knutson, Washington FSC112433/2 
3.Camille Hutchinson, DuPage FSC574514/5TOM 15
4.Peyton Greenway, Carolinas FSC485254/5TOM 16
5.Jolene Hsu, IceWorks SC753363/5 
6.Grace Maran, Center Ice Of Oaks FSC248673/6TOM 12
7.Savannah Monnig, Exton Edge FSC637843/6TOM 13
8.Madilynn Miller, Carolinas FSC866783/7 
9.Lulu Lin, SC of Northern VA999995/9 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeCheryl WoodLong Neck DE
Assistant Referee  
AccountantKatherine ImperatoreRiver Vale NJ
Judge 1Beth Cherry-BrownCoopersburg PA
Judge 2Marilyn DaySmymia DE
Judge 3Nancy Marron-AstiElkon MD
Judge 4Dianne NicholsNewark NJ
Judge 5Olga UllmannStafford VA
Substitute  

Last Updated: Mon, Jul 31, 2017, 10:45AM (Competition local time)

Philadelphia Summer Competition: Pre-Preliminary Girls FS - Group D

Philadelphia Summer Competition

Pre-Preliminary Girls FS - Group D

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Taylor Browning, Richmond FSC723113/2 
2.Chloe Combs, Washington FSC131553/3TOM 5
3.Madeline Teicher, SC Of Southern NJ842233/3TOM 7
4.Jillian Ritter, Jersey Coast FSC214445/4 
5.Olivia Hutchinson, DuPage FSC458723/5 
6.Jayden Lichtenstein, Center Ice Of Oaks FSC365684/6 
7.Alexandra Twaddell, IceWorks SC587363/6 
8.Victoria Falendysh, Colonial SC of PA676874/7 
 Alethea Callahan, Washington FSC      Withdrawn

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeCheryl WoodLong Neck DE
Assistant Referee  
AccountantAndi ShorinAmbler PA
Judge 1Margret RundeGlenn Mills PA
Judge 2Marilyn DaySmymia DE
Judge 3Nancy Marron-AstiElkon MD
Judge 4Dianne NicholsNewark NJ
Judge 5Olga UllmannStafford VA
Substitute  

Last Updated: Mon, Jul 31, 2017, 11:04AM (Competition local time)

Philadelphia Summer Competition: Senior Light Entertainment Showcase

Philadelphia Summer Competition

Senior Light Entertainment Showcase

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Miabella Lovell, Frederick FSC111115/1 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeJill MuellerMontclair NJ
Assistant Referee  
AccountantAndy PlaskyCheltenham PA
Judge 1Joan LiottaWayne NJ
Judge 2Nancy Marron-AstiElkon MD
Judge 3Dianne NicholsNewark NJ
Judge 4Thomasa PalladinoLoudenville NY
Judge 5Margret RundeGlenn Mills PA
Substitute  

Last Updated: Mon, Jul 31, 2017, 02:52PM (Competition local time)